Самонивелиращи капаци за шахти
Продуктът е от две части - капак+ рамка и пръстен.
Пръстенът осигурява самонивелиращото се разстояние във височина - прибл. 8 см, самият пръстен е толкова висок. Той не позволява на долната част на рамката да достигне до конуса на шахтата и след време да я разруши, нещо като междинен буфер, който поема натоварването и го разпределя във всички страни, а не в една или няколко точки. Така, когато пътят се сляга във времето, заедно с него се сляга целият капак и нито стърчи над пътя, нито хлътва в него. Пръстенът може да не се използва в случаите, когато има носеща бетонна плоча с абсолютно същия отвор. Все пак ви препоръчваме да използвате цялата система при възможност. |
Монтаж на самонивелиращи капаци за шахти при строеж на нови пътища

1. Шахтата се поставя на необходимата монтажна височина, т. е. на 125-185 мм под нивото на готовата повърхност на уличното платно. Ако е необходимо, нужната височина на монтажа трябва да се достигне с помощта на подходящи изравнителни пръстени. (Внимание: Преди монтажа на капака да се внимава дали замазката е втвърдена).
2. Ревизионният отвор на монтираната на съответната височина шахта да се покрие със стоманена плоча. Тя предпазва шахтата от замърсяване с асфалт и осигурява безпрепятствено преминаване на машините (валяк, асфалтополагаща машина и др.). Положението на шахтите трябва да бъде точно означено в края на платното.
3. С асфалтополагащата машина се полага биндерът.
4. Шахтата се разкрива от биндера с лопата.
5. Отстранява се стоманената плоча.
6. Рамката с монтирания капак заедно с доставения към тях допълнителен бетонен пръстен се вкарва в подходящия конус или друг изравнителен пръстен.
7. Целият капак заедно с рамката се повдига леко с островърхи лостове или други подходящи инструменти, без да се вади.
8. Пространството под фланеца на рамката се запълва добре с топъл асфалт.
9. Повърхността на рамката и капака се почиства.
10. С валяка се минава върху капака, който по този начин той се валира/вибрира в биндера.
11. С асфалтополагащата машина се полага финият асфалтен пласт.
12. Капакът се разкрива от финия асфалт с лопата.
13. Целият капак заедно с рамката отново се повдига леко с островърхи лостове или други подходящи инструменти, без да се вади.
14. Пространството под фланеца на рамката се запълва повторно добре с топъл асфалт. (Количеството асфалт напасваме според съответното място). Капакът се пуска отново на нивото на пътната повърхност.
15. Повърхността на рамката и капака трябва да са добре почистени, така че валякът да минава директно върху чугунения капак, респ. чугунената рамка (при лошо почистена повърхност съществува опасност валякът да пресова капака по-дълбоко от пътната настилка).
16. С валяка се минава отново върху капака. Валира се/вибрира се (многократно при необходимост) до нивото на пътната повърхност.
17. Когато се спазват всички указания за монтаж, капакът ще издържи и на силно натоварени пътни участъци, като ще остава постоянно на еднакво ниво с пътната настилка за продължителен период от време. Движението на МПС се допуска след окончателното втвърдяване на асфалта (минимум 8 часа – зимата, 12 часа - лятото).
Забележка: Същата технология на монтаж може да бъде прилагана при реконструкции и ремонти на улици и пътища, като капакът може да се използва многократно, разбира се, при евентуална употреба на изравнителни пръстени.
|
|